Metal makina dergisi

AHMET ÖZÜDOĞRU KALIP SEKTÖRÜNÜN GELİŞİM YOLCULUĞUNA PİRAMİD METAL İLE İMZASINI ATIYOR.


Deneyim, imalat sanayinde basariyi yakalamanin en önemli bilesenlerinden biri. Farkli sektörlerde basariya ulasmis birçok firmanin temelinde de sektörel bilgi birikimi ve bununla birlikte pazar ihtiyaçlarinin iyi analiz edilmesi yatiyor. Kalip sektörüne baktigimizda da geçmisten günümüze birçok duayen ismin A’dan Z’ye tüm alanlarda edindikleri tecrübeyi tekrarislerine aktararak bugünlere geldikleri görülüyor. 40 yillik sektörel tecrübesive ticari etik anlayisiyla söz konusu isimlerden biri de Piramid Metal Kalip Elemanlari Genel Müdürü Ahmet Özüdogru. Bugün sektörde faaliyetlerinebasariyla devam eden birçok firmanin gelisiminde rol alan, dahasi geçmisteTürkiye’de üretilmeyen bazi ürünleri ilk kez üretme cesaretini gösterenÖzüdogru, sektörün mevcut yapisina iliskin olumlu bir profil çizerken,standardizasyon, merdivenalti üretim ve egitimli eleman ihtiyaci gibi kemiklesmis sorunlarin varligini devam ettirdigini vurguluyor.  2010yilinda kurdugu Piramid Metal’de standart ve farkli ihtiyaçlara özel kalip plakalari imalati yapan Ahmet Özüdogru, iki oglu ve isinde uzman ekibiyle sektörde önemli bir boslugu gidermeye devam ediyor.

40 yillik tecrübeyle pazar ihtiyaçlarina çözüm sagliyor
40 yillik kalip üretimi ve kalip elemanlari üretimi tecrübesi ile kalip imalat sektörüne hizmet veren Piramid Metal, sektörel misyonunu müsteri ihtiyaçlari üzerine odaklanmis, kendini taslanmis kalip plakalari konusunda ilk akla gelenisim olmaya adamis dinamik bir firma olarak ifade ediyor. 
Talasli imalati zor olan kalip plakalarinin yüzey temizligini, istenilen malzemeden istenilen ölçü ve miktara göre gerçeklestiren firma; üretimde zaman kazanmak isteyen müsterileri için, kaliteyi ön planda tutularak çözümsunuyor.  Özüdogru yönetiminde 1500x750 taslama kapasitesine, 1700x800yüzey frezeleme ve 1450x1450 yan frezemeleme kapasitesine sahip olan PiramidMetal, kalip ve makina sektörünün temel ihtiyaçlarindan biri olan standart veözel ölçülerde plaka imalati gerçeklestiriyor. Stoklarinda standart ölçülerde kalip plakasi, kalip itici plakasi ve kalip destek plakasi bulunduran firma,müsterilerinin beklentilerine tam yanit verebilmek adina gerektigindedanismanlik hizmetleri de veriyor.

Haksiz rekabet herkese zarar veriyor
Kalip sektörünün son 40 yillik gelisimine sahitlik eden ve katkida bulunan birisim olarak mevcut sikintilar hakkinda degerlendirmelerini paylasan AhmetÖzüdogru, Türkiye'de kalip sektöründe en önemli sikintilardan birini standartlasmanin saglanamamasi olarak ifade ediyor. 
“Gelismis ekonomilere bakildiginda standardin disinda bir ürün göremezsiniz.Ama kalipçi gelip, ben su ölçülerde bir kalip istiyorum, diyor. Oysa standart ürünler tercih edilse herhangi bir sikinti yasandiginda standart ölçülerde yenisiyle degistirmek mümkün olabiliyor. Kalipçi standarda uymadigi için programli çalisamiyor. Durum böyle olunca kendi sikintilarini diger firmalarada yansitiyor. Diger bir sikinti da merdivenalti üreticiler. Biz bu is profesyonelce yapiyoruz. Ama bir tane makina alip tek basina çalisanlar var.Bunlar ne vergi, ne de kalite düsünüyor. ‘Bugün ne alirsam kârdir’ mantigiyla hareket ediyorlar. Ne oluyor bu sefer, düzgün is yapan insanlari baltaliyor.Insanlarin bilgi birikimlerini ortaya koyup, sektörü nasil daha ileri götürebiliriz kaygisini gütmesi gerekiyor. Ticari etik ve ise saygi herseyin önünde gelmelidir. 
Ayrica bir diger sorun da mesleki egitimin yeterli olmamasi. Bugün üniversiteyibitiren bir mühendis teorik bilgi disinda tatbiki bir tecrübeye sahip degil.Bunun asilmasi için meslek liselerinden üniversitelere kadar tüm egitim kademelerinde ögrencilerin makinalarla, uygulamalarla iç içe olacaklari bir sistemin kurulmasi sart.”